Play-by-post

Play-by-post neboli “hra po příspěvku” vyjadřuje podstatu textových RPG. Existuje několik typů: některé jen zmíníme, jiné si rozebereme podrobněji a určíme si nejzásadnější rozdíly.

Play-by-forum

Hra na internetovém fóru (message-board) je neobvyklejší a je to jedna z nejlepších možností, která působí profesionálně. Na některá fóra se dá navíc nainstalovat dokonce házení kostkou, tudíž nejvíce připomíná klasické dračí doupě. Na fóru se obvykle snadno orientuje, je to jeden z rychlých způsobů, protože hráči jsou na nové zprávy upozorňováni. Problém může nastat, když hraje na témže místě více lidí: někdo napíše příspěvek rychleji a druhý hráč to pak musí přepisovat (aby nevznikaly díry v ději, tzv. “plot holes”). Pohodlné okno s veškerou editací umožňuje hráči se rozepsat do delších vět a odstavců. Platí pravidlo nechat jiné hráče reagovat. Kromě Pána jeskyně obvykle pro udržení dobrého běhu existuje vedlejší hierarchie moderátorů. Jednotlivá témata obvykle popisují geografické části světa.

Play-by-email

Starší a docela pomalá metoda, kdy se hraje via e-mail. Často se musí čekat při odpovídání, hra se může nepříjemně zaseknout, ovšem velkou výhodou je, že Pán jeskyně může některým hráčům sdělit něco, co chce u ostatních udržet jako tajemství, atp.

Play-by-chat

Velmi rychlá metoda, která ovšem právě kvůli tomu často pozbývá větších kvalit. Příspěvky se omezují na jednu větu, ačkoli samozřejmě záleží na tom, jak nadaný hráč zrovna hraje. Téměř vždy se už jedná výhradně o hru ve třetí osobě a přítomném čase, když se aktivita postav uvozuje hvězdičkami. Při soubojích platí stále totéž, přispívání se musí střídat a útočící hráč musí dát napadenému šanci odpovědět, než ho jeho postava takříkajíc zabije jednou ranou.

Mezi “chaty” spadá teoreticky také v Čechách často užívaná Návštěvní kniha (blueboard, vševjednom), uzpůsobená potřebám RPG. Zde je velká nevýhoda, že se musí ručně aktualizovat, často se dá jednoduše ztratit ve velkém množství nesouvisejících příspěvků a “vláken”.

Role-playing blog

Velice jednoduchá hra přímo na blogu, přesněji řečeno v komentářích. Zde záleží poměrně dost na tom, jak se dá v jakém blogu nastavit zobrazování komentářů (možnost vláken, řazení atd.)

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat